50 Манастира Около София: Вяра, История и Красота
Уморихте ли се от шума на големия град? Търсите ли бягство, което да докосне не само очите, но и душата ви? Понякога, само на крачка от забързаното ежедневие на столицата, се крият свети места, пазители на вярата и хилядолетната история. Добре дошли в нашия пътеводител за 50 манастири около Софи.
Много преди София да се превърне в сегашната столица, земите около нея са били осеяни с духовни центрове. Неслучайно този регион е известен като Софийската Света гора – мрежа от десетки манастири, построени по време на Второто българско царство. Те са били книжовни школи, убежища за революционери и пазители на българщината през вековете.
В тази статия ще ви поведем на разходка из тези знакови обители. Ще ви разкрием както популярни, така и по-малко познати, но не по-малко очарователни свети места. Ще откриете духовни места, идеални за еднодневна разходка и уикенд маршрути, които ще ви презаредят. Пригответе се да откриете скритите съкровища и най-значимите манастири около София, които чакат да бъдат преоткрити от вас.
1. Драгалевски манастир „Света Богородица Витошка“
Разстояние от центъра на София: около 15 км.
Сгушен в полите на Витоша, Драгалевският манастир е един от символите на Софийската Света гора. Основан още по времето на цар Иван Александър през XIV век, той е бил важен книжовен център. Днес манастирът посреща посетители с красивия си двор, старата църква, изписана с ценни стенописи и новата, по-голяма църква. Той е един от най-популярните манастири около София. Тук Васил Левски е намирал убежище, а килията му е запазена и до днес.
2. Владайски манастир „Света Петка“
Разстояние от София: около 15 км., село Владая
На тихия склон на Люлин планина, само на километър от Владая, се намира Владайският манастир „Света Петка“ – скрито духовно кътче, което сякаш спира времето. Основан върху древни руини и възроден през 1902 г., този девически манастир впечатлява с хармонията между старата църква и новия параклис „Света Неделя“. В иконостаса, обявен за паметник на културата, и стенописите на евангелистите се усеща духът на вярата и историята. Мястото носи тишина, вяра и неподправена красота – идеално за разходка и презареждане.
3. Княжевски манастир „Покров Богородичен“
Разстояние от София: около 5 км., кв. Княжево
Този девически манастир е по-малко известен, но изключително чаровен. Намира се в софийския квартал „Княжево“ и е истински оазис на тишината. Основан е в началото на XX век и се отличава с красивата си архитектура, вдъхновена от традициите на църковното строителство. Дворът е потънал в зеленина и цветя, поддържани с много любов от монахините. Манастирът е действащ и предлага усещане за мир и смирение, далеч от светската суета.
4. Горнобански манастир „Св. св. Кирил и Методий“
Разстояние от София: около 10 км., до кв. Горна Баня
Горнобанският манастир „Св. св. Кирил и Методий“ е сред най-впечатляващите манастири около София, сгушен в Люлин планина, на около 6 км от Горна Баня. Основан още през XIII век, манастирът носи бурна, но вдъхновяваща история, свързана с дедо Цене – родолюбец и съратник на Левски. Макар днес да няма монаси, храмът е действащ и отваря врати всяка събота и неделя. Сред борова сянка, с аязмо-чешма и пейки, мястото предлага тишина, вяра и спираща дъха природа.
5. Лозенски манастир „Свети Спас“
Разстояние от София: около 25 км.
Високо над село Лозен, с панорамна гледка, която спира дъха, се намира Лозенският манастир. Той е един от най-значимите стълбове на Софийската Света гора. Основан през XI век, той е бил разрушен от османците и възстановен през XVII век. Църквата му пази ценни стенописи от различни периоди. Манастирът е бил убежище на Васил Левски. Днес е действащ девически манастир, който привлича поклонници с невероятната си енергия и красивата си локация.
6. Германски манастир „Свети Иван Рилски“
Разстояние от София: около 20 км., до с. Герман
Сгушен в Лозенската планина, Германският манастир „Св. Йоан Рилски“ е един от най-историческите манастири около София. Основан през X век, според легендата тук временно е живял самият Св. Иван Рилски. През вековете манастирът е преживял разрушения, възходи и възстановявания, а днес впечатлява с църквата от 1886 г. и иконите на Доспевските майстори. В двора му се извисяват две секвои, засадени от княз Фердинанд и княгиня Мария Луиза. Мястото пази спомен за духовна мощ и е чудесна спирка за разходка и уединение сред природата.
7. Кокалянски манастир „Свети Архангел Михаил“
Разстояние от София: около 25 км., до село Кокаляне
Кокалянският манастир е едно от най-живописните кътчета около София. Сгушен в Плана планина, той носи духа на XIV век и легендата за благородника Радослав, докоснат от сълзите на сърна. През вековете манастирът се утвърждава като книжовно средище, приютяващо ценни ръкописи като Урвишкия сборник. Днес ще откриете храм, килии, магерница и стенописи от Самоковската школа. Мястото е духовен оазис, свързан с история, тишина и величието на планината.
8. Панчаревски манастир „Свети Николай Летни“
Разстояние от София: около 19 км., на 5 км. от село Панчарево
Панчаревски манастир „Свети Николай Летни“ е сгушен в местността Урвич над Панчарево. Съживен от мистичното прозрение на баба Бона през 1928 г., манастирът днес впечатлява с живата си връзка с историята, легендите и българския дух. Построен наново през 1996 г. върху древни основи, той е част от Урвишкия крепостно-манастирски комплекс. Църквата е скромна, без стенописи, но пълна с вяра и дарен труд от местните хора. Достъпът е по живописна пътека през гората.
9. Мърчаевски манастир „Св. Троица“
Разстояние: 25 км от центъра на София
Мърчаевският манастир се намира в местността Манастирище, край село Мърчаево, до София. Обителта има древни корени – според някои източници води началото си от Второто българско царство, а други го отнасят още към ранното християнство. Легендите разказват за кръстоносци, открили тук златно сандъче с женски образ, както и за масово избиване на монаси по време на османското владичество. Манастирът е възстановен през 1866 г. от местни братя. Днес комплексът включва църквата „Св. Троица“, параклиса „Св. Иван Рилски“, жилищни сгради и кладенец със светена вода. Смята се, че мястото е чудотворно. Манастирът е действащ и девически.
10. Долнопасарелски манастир „Св. св. Петър и Павел“
Разстояние от София: около 30 км., 5 км. от с. Долни Пасарел
Сгушен на живописен бряг, където р. Искър се успокоява в края на язовира, се намира Долнопасарелският манастир. Възстановен е върху основи на обител от XV век и пази драматична легенда за изгарянето му от турски бей, след като девойка потърсила убежище в него. Днес малката църква е истинска галерия с изключително ярки стенописи от самоковски и дебърски майстори, а два лъва-пазители са изрисувани до входа. Достъпът по черен път и мост над реката само допълва усещането за приключение. Това е един от изключително въздействащите манастири около София, предлагащо пълно откъсване от ежедневието.
11. Алински манастир „Свети Спас“
Разстояние от София: около 45 км.
Над село Алино, в сърцето на Плана планина, се крие един от най-мистичните манастири. Това не са просто руини, а възстановен манастир, чиято малка, вкопана в земята църква пази безценни и отлично запазени стенописи от 1626 г. Сред тях е и прочутото изображение „Преображение Христово“, което наподобява „Христос в ракета“ – огнена мандорла, символ на божествената слава. Някогашен книжовен център, днес Алинският манастир е уединен оазис на тишината, достъпен след приятна разходка. Посещението му е истинско приключение и едно от най-автентичните духовни преживявания сред светите места около София.
12. Кремиковски манастир „Свети Георги Победоносец“
Разстояние: 20 км от центъра на София, до кв. Кремиковци
Това е един от най-впечатляващите и добре запазени манастири около София. Разположен е над кв. Кремиковци, с прекрасна гледка към полето. Комплексът се състои от две църкви – стара и нова. Старата, средновековна църква от XV век, е истинско съкровище със своите ярки и автентични стенописи, дарени от болярина Радивой. Те са сред най-ценните образци на късносредновековната българска живопис. Новата църква е голяма и също впечатляваща. Манастирът е действащ, девически, и е едно от задължителните манастири за посещение.
13. Седемте престола (Осеновлашки манастир „Рождество Богородично“)
Разстояние от София: около 78 км., край с. Еленов дол, община Своге
Уникален по своята архитектура и дух, манастирът "Седемте престола" е едно от най-обичаните места в Искърското дефиле. Църквата му е единствена по рода си – с централно кубе и шест по-малки параклиса около него, образуващи седем отделни престола. Легендата разказва, че е основан от седем боляри. Манастирът е бил любимо място на Иван Вазов и в двора му е погребан българският писател Змей Горянин. Разположен край малка река, сред гъста гора, той е място с неповторима мистична атмосфера.
14. Искрецки манастир „Успение Богородично“
Разстояние от София: около 50 км
В китното село Искрец се намира едно от най-уникалните манастири около София. Искрецкият манастир е разположен на необичайно място – в градината на белодробния санаториум „Цар Фердинанд I“. Причината? Районът е прочут с чистия си въздух. Основан през XIII век, манастирът пази в църквата си цели три слоя безценни стенописи. Истинската перла обаче е уникалната 7-ъгълна кръщелня от 1856 г. – единствена по рода си на Балканите. Днес, напълно обновен, манастирът посреща с усещане за покой и изцеление.
15. Буховски манастир „Света Мария Магдалина“
Разстояние от София: около 30 км
Точно преди град Бухово се намира манастир с дълбока и драматична история. Основан е върху основите на раннохристиянска базилика от IV век, от времето на император Константин Велики. Мястото е белязано от трагедия – при разкопки тук са открити костите на стотици хора, вероятно избити по време на кърджалийските набези. Днешната малка църква е построена през 1881 г. директно в абсидата на древния храм, свързвайки вековете. Макар и скромен, той е едно от най-въздействащите свети места около София, свидетел на вековна вяра и мъченичество.
16. Буховски манастир „Свети Архангел Михаил“
Разстояние от София: около 30 км, до град Бухово
Скрит в полите на планината Мургаш, този манастир е не просто духовна обител, а жива страница от българската история. Основан през XVI век като част от Софийската Света гора, той пази невероятни истории. Според преданията, именно тук е държан под стража княз Александър Батенберг след детронацията му, а уединената атмосфера е вдъхновила Елин Пелин за цикъла „Под манастирската лоза“. Вътре красив иконостас от дебърски майстори напомня за възрожденския му разцвет. В момента е е непостоянно действащ храм!
17. Курилски манастир „Свети Иван Рилски“
Разстояние от София: около 20 км
Разположен на брега на река Искър, Курилският манастир е един от най-старите в Софийско, основан още през IX-X век. Днешната му църква е възстановена през XVI век и е изписана от прочутия Пимен Зографски. Тя е истинска съкровищница, пазеща няколко слоя стенописи, като сцените от 1596 г. впечатляват със своята одухотвореност и майсторство. Някога процъфтяващ девически манастир с печатница, днес той е важен духовен и книжовен паметник. Това е едно от ключовите манастири около София, свидетел на вековна вяра и изкуство.
18. Елешнишки манастир „Света Богородица“
Разстояние от София: около 25 км.
В полите на Стара планина, над село Елешница, се намира манастир, който е истинско светилище на българския дух. Основан още по времето на Второто българско царство, той е бил важен книжовен център и убежище на Васил Левски и оцелели Ботеви четници. Църквата му пази ценни стенописи от XVI век, както и едно от малкото изображения на Вселенски събор по нашите земи, което го прави изключително важен паметник. Това е едно от онези манастири около София, където история, вяра и революционен плам се преплитат по незабравим начин.
19. Обрадовски манастир „Свети Мина“
Разстояние от София: около 7 км., в кв. Бенковски
Макар и в рамките на София, този манастир е едно от най-почитаните и посещавани свети места около София. Славата му се дължи на чудотворната икона на Свети Мина, за която се вярва, че помага при безплодие и различни болести. Историята му е забележителна – построен е върху руините на огромна късноримска лавра с 40 параклиса, случайно открити от пастири през 1927 г. Именно тогава е намерено и аязмото, чиято вода и днес се смята за лековита. Всеки ден стотици, а на празника на светеца – хиляди хора идват тук, за да се помолят. Атмосферата е наситена с вяра и надежда.
20. Чепински манастир "Св. Три Светители"
Разстояние от София: около 20 км.
Разположен съвсем близо до София, до село Чепинци, този манастир крие история за разрушение и вяра. Основан е в близост до тракийска могила, чиято гробница първите монаси използвали за постница. През Възраждането обителта е била убежище на хайдути, заради което е изгорена до основи от турците след залавянето на Левски. Днешният манастир е въздигнат през 1906 г. след настоятелните сънища на местна жена, на която се явявали трима ангели. Това е едно от най-достъпните и популярни манастири около София, свидетел на несломимия български дух.
21. Гигински манастир „Св. св. Козма и Дамян“ (Църногорски манастир)
Разстояние от София: около 60 км, над село Гигинци, община Брезник
Църногорският манастир е едно от най-впечатляващите манастири около София. Основан през XI–XII век, той преживява възходи, разрушения и възраждане. Сегашната църква датира от 1814 г., построена върху стар храм до аязмо с лековита вода. Комплексът впечатлява с архитектура, стенописи и живописна панорама към Черна гора. Днес манастирът е действащ, с активно стопанство и модерни условия за поклонници. Известен е и с вкусното си биволско мляко. Посещението тук е истинско съчетание между духовност, история и природа.
22. Земенски манастир „Свети Йоан Богослов“
Разстояние от София: около 70 км, до град Земен
Земенският манастир е едно от най-старите и загадъчни духовни места в България. Основан още през XI век, той пази в сърцето си уникална каменна църква – кубична, с кръстокуполен план и стенописи от 11. и 14. век. Вътре ще откриете едни от най-ранните портрети на български боляри, включително на неизвестен феодал и съпругата му Доя. Макар днес да не е действащ манастир, мястото е истински музей на духовността и архитектурата. Атмосферата е тиха и величествена – идеална за поклонение и размисъл.
23. Разбоишки скален манастир „Въведение Богородично“
Разстояние от София: около 80 км, до село Разбоище, община Годеч
Сгушен в скалите над река Нишава, Разбоищкият манастир е един от най-необичайните и вдъхновяващи манастири около София. Смята се, че е основан още през XIII–XIV век, а изсечената в скалата църква е истинско архитектурно чудо. Вътре все още личат фрагменти от стенописи от края на XV век. Мястото е обновено през 1841 г., а днес тишината, скалният параклис и старинните икони го правят идеално за уединение и размисъл. До манастира се стига с кратък, но живописен пешеходен маршрут.
24. Билински манастир „Свети Архангел Михаил“
Разстояние от София: около 70 км, до село Билинци, община Брезник
Билинският манастир е едно от по-малко познатите, но исторически значими духовни места. Създаден вероятно още през XI век, той се извисява в полите на Завалска планина. Църквата е еднокорабна, безкуполна и пази ценни стенописи от XV и XVII век, дело на зографи от западнобългарската школа. Манастирът е бил важно книжовно и духовно средище през Възраждането, а днес е периодично действащ. До него води черен път през гора – живописна разходка за любителите на история, тишина и природа.
25. Ресиловски манастир „Покров на Пресвета Богородица“
Разстояние от София: около 75 км, над с. Ресилово, в подножието на Рила
Сравнително млад, Ресиловският манастир възниква в началото на XX век като отшелническо средище, основано от благочестивата Елена от Варна. Храмът е построен през 30-те години на XX век с дарения от вярващи, включително от Цар Борис III. Преживял е трудни години при комунизма, но след 1994 г. започва възраждането му с нови параклиси и възстановен храм. Манастирът пази чудотворни икони и частици от мощи на светци, към които вярващите търсят изцеление. Разположен сред гори и чист въздух, това е духовно и природно кътче за уединение и молитва.
26. Самоковски манастир „Покров Богородичен“
Разстояние от София: около 60 км, в гр. Самоков
Скрит в сърцето на Самоков, този девически манастир е едно от най-значимите манастири около София. Основан като метох на Хилендарския манастир през XVIII век, той бързо се превръща в център на просвета, благотворителност и духовност. През 1839 г. е построена внушителната трикорабна църква, със стенописи и икони, дело на самоковски и тревненски майстори. Тук се пази и реликварий с частици от мощите на свети Сава Сръбски и свети Пантелеймон. Манастирът и днес е действащ, поддържан с обич от монахините, които посрещат поклонници с прочутото си гостоприемство и тиха топлина.
27. Батулийски манастир „Св. Николай Чудотворец“
Разстояние от София: около 35 км, край село Батулия, община Своге
Разположен в уединението на Стара планина, на брега на Батулийска река, Батулийският манастир предлага уникална смесица от природа, история и духовност. Смята се, че корените му са още от Второто българско царство. През 1911 г. църквата е осветена, а през 1913 е построена и страноприемницата. Свързан е и с личността на Александър Стамболийски, който се укрива тук след Войнишкото въстание. Манастирът предлага настаняване, а живописната природа наоколо — спокойствие и прохлада. Особено красив е старият оброчен кръст върху скалата над обителта.
28. Шишмановски манастир „Успение Богородично“
Разстояние от София: около 35 км, до село Долни Пасарел
Шишмановският манастир, известен още като Чамурлийски, е едно от малко познатите, но въздействащи светилища сред манастири около София. Изграден през 1927 г., той възражда паметта на по-стар манастир от времето на Второто българско царство. Манастирската църква е скромна, но тиха и уединена, а в двора има паметници на загинали войници. Специално място заема и аязмото – с вярване, че водата му сбъдва желания, ако се отпие рано сутрин след молитва. Мястото е прекрасно за еднодневна разходка, пикник и духовно презареждане.
29. Клисурски манастир „Св. Петка Параскева“
Разстояние от София: около 25 км, над град Банкя
Разположен сред природата на Люлин планина, този женски действащ манастир е едно от най-достъпните и спокойни манастири около София. Легендата разказва, че е възникнал още по времето на цар Иван Асен II, на свято място, през което са преминали мощите на Св. Петка Българска. Старата църква рухва през 1954 г., но само две години по-късно е възстановена от схиимонахиня Мария Магдалина. Днес манастирът впечатлява с цветни стенописи по фасадите, панорама към София и тишина, която носи мир и покой.
30. Дивотински манастир „Света Троица“
Разстояние от София: около 25 км, в Люлин планина над Банкя
Един от най-старите манастири в България, основан през 1046 г. и разрушаван многократно през вековете, Дивотинският манастир днес е действаща девическа обител. Разположен е живописно в Люлин планина, до кв. Михайлово в Банкя, и е достъпен както с кола, така и по приятна туристическа пътека. Манастирът е бил често посещаван от цар Фердинанд, заради което местните го наричат „Царският манастир“. В комплекса има два храма – старият „Св. Троица“ и новата църква „Свети 70 апостоли“, богато изографисана. Спокойствието на планината и духовната атмосфера го правят обичано място за отдих и молитва.
31. Врачешки манастир „Свети Четиридесет мъченици Севастийски“
Разстояние от София: около 60 км, край село Врачеш, Ботевградско
Основан през XIII век от цар Иван Асен II след победата при Клокотница, Врачешкият манастир е жив свидетел на българската духовна традиция. През вековете обителта е разрушавана и възстановявана, а през 1937 г. става действащ девически манастир. Днес манастирският комплекс включва църква, параклис, жилищни сгради и аязмо. Районът около манастира е живописен – сгушен в полите на планината с възможност за кратки разходки до старинната крепост Градище. Това е един от най-уникалните манастири около София.
32. Одранишки манастир „Св. апостоли Петър и Павел“
Разстояние от София: около 75 км, край с. Одраница, община Трън
Разположен в Ерулската планина, сред тишината на вековни гори, Одранишкият манастир е възродено духовно средище с история, прекъсвана от разруха и възстановявана с вяра. Днес комплексът включва църква, жилищна сграда и два параклиса, обградени от поляна и чудни места за отдих. Единствената запазена светиня от стария манастир е иконата на св. апостоли Петър и Павел от XVII век. Манастирът е действащ, с постоянен игумен отец Ефрем от 2006 г. Мястото излъчва особена духовна тишина и енергия, които привличат не само поклонници, но и любители на планинската природа и уединението.
33. Чекотински манастир „Св. Архангел Михаил“
Разстояние от София: около 80 км, близо до село Калугерово
Разположен в живописната долина на река Малки Искър, Чекотинският манастир е истински духовен оазис в полите на Стара планина. Основан още през XII-XIII век, манастирът е разрушаван и възстановяван няколко пъти през вековете. Днес е действащ мъжки манастир. Впечатлява с добре поддържан двор, триетажна жилищна сграда, параклис „Св. Генадий“, и малка средновековна църква с икони от тревненската и самоковската школи. На територията има аязмо с вода и спокойна алея край реката. На няколко минути пешеходно разстояние ще откриете Чекотинския водопад – малък, но живописен, особено пълноводен през пролетта.
34. Етрополски манастир „Св. Троица“ (Варовитец)
Разстояние от София: около 85 км., до град Етрополе
Разположен в подножието на Стара планина, край град Етрополе, Етрополският манастир „Св. Троица“ е основан още през 1158 г. и е един от най-значимите книжовни центрове през XVI–XVII век. Свързан е с делото на Васил Левски, а в манастирския музей се пази неговото скривалище. Църквата „Св. Троица“ впечатлява с петте си купола и нови стенописи, а зад нея можете да посетите скривалището на Апостола и малък музей. Манастирът е действащ, с красива петкуполна църква, аязмо и водопад Варовитец на 5 минути пеша. Има удобен достъп с автомобил и е включен в 100-те национални туристически обекта.
35. Черепишки манастир „Успение Богородично“
Разстояние от София: около 85 км, в Искърското дефиле край с. Зверино
Разположен живописно в прегръдките на Искърското дефиле, Черепишкият манастир е едно от най-красивите и духовно наситени места край София. Основан още при цар Иван Шишман, манастирът е многократно разрушаван и възстановяван, а днешната му църква датира от XVII век и е дело на Пимен Зографски. През Възраждането той се утвърждава като книжовен и революционен център. Свързан е със Софроний Врачански, ботевите четници, а също и с творчеството на Иван Вазов. Районът около манастира впечатлява с величествени скали, река Искър и множество водопади и екопътеки, превръщайки го в идеално място за поклонение и природен отдих.
36. Гложенски манастир „Свети Георги Победоносец“
Разстояние от София: около 105 км, над село Гложене, община Тетевен
Гложенският манастир е едно от най-зрелищните духовни кътчета в България. Кацнал на скалист рид над село Гложене, той се извисява като средновековна крепост с панорама към Тетевенския Балкан. Основан според предание от киевския княз Георги Глож през XIII век, манастирът носи името на Свети Георги Победоносец и е бил силно средище на книжовност и българско възраждане. Тук е имало килийно училище, тук се е укривал Левски, а по-късно е бил заточен митрополит Климент. Днешната църква е от 1931 г., след земетресения и разрушения, но все още пази светинята – иконата на св. Георги.
37. Средновековна църква „Св. Никола“ – Калотина
Разстояние от София: около 55 км, село Калотина, община Драгоман
Църквата „Св. Никола“ в Калотина е скъпоценно бижу от XIV век, сгушено в махала Дивина на село Калотина. Построена през 1332 г., тя е изписана от трима зографи и някога е блестяла със стенописите си. Днес голяма част от тях са силно повредени, но все още личи образът на Христос над входа към наоса – една от най-добре запазените сцени. Храмът е ценен свидетел на средновековната българска духовност. Църквата се намира на малко възвишение, откъдето се открива тиха и красива гледка към зелени хълмове, реката Нишава и селските дворове наоколо.
38. Бобошевски манастир „Свети Димитър“
Разстояние от София: около 80 км, над гр. Бобошево, Кюстендилско
Манастирът „Св. Димитър“ е основан през Х век и се свързва с младия Йоан Рилски. След османското нашествие е възстановен през 1488 г., когато е изписан от зографи от охридската школа. Църквата е малка, еднокорабна, със запазени стенописи от Христовите страсти, светци и пророци. Днес е недействащ, но е паметник на културата от национално значение. Част от иконите се съхраняват в криптата на „Св. Александър Невски“. Мястото е спокойно, с панорамна гледка към долината на Струма и склоновете на Руен планина – подходящо за кратка духовна разходка сред тишина и природа.
39. Балшенски манастир „Св. Теодор Стратилат“
Разстояние от София: около 20 км, край с. Балша
Балшенският манастир е част от т.нар. „Северна дъга“ на Софийската Света гора. Възникнал вероятно през Х век, той е преживял периоди на разцвет и разруха. След запустяване в края на XIX век, манастирът е възстановен през 2003 г., когато е осветен от патриарх Максим. Днес обителта е действаща, макар и без монаси, и разполага с малка църква и уютна жилищна сграда с трапезария. Мястото е тихо, подходящо за поклонение и кратка почивка сред природата и чистия въздух. До него водят живописни пътеки и маршрути, които го свързват с други манастири около София.
40. Бистришки манастир „Св. св. Йоаким и Анна“
Разстояние от София: около 14 км, над с. Бистрица, в полите на Витоша
Манастирът е изграден през 20-ти век върху основите на средновековен манастир „Св. Петър“, разрушен от османците през 14 век. По време на строежа са разкрити антична гробница и древен некропол, което придава на мястото силна историческа стойност. Църквата е еднокорабна с купол, а под нея се пази автентичната римска гробница от IV век. Макар и без монаси, манастирът е действащ и посещаван, особено на храмовите празници. В двора се намират вековни дъбове, считани за енергийно заредени, а аязмото е прочуто с лечебна вода за очите.
41. Букоровски манастир „Св. Георги Победоносец“
Разстояние от София: около 60 км, край село Разбоище
Букоровският манастир се отличава с това, че разполага с цели пет църкви – върху основите на средновековни храмове, като най-старата е „Св. Георги“, построена в края на XIX век. Само тя е действаща днес. Манастирът е леснодостъпен с автомобил, а край него се откриват живописни гледки към Стара планина и екопътека до водопад Котлите. Обителта е тиха и обновена, със стабилна ограда и нов път, подходящ дори за леки коли. Провеждат се и занимания за деца. Букоровският манастир е чудесно място за еднодневна разходка, съчетаваща духовност, природа и история.
42. Доброславски манастир „Св. Четиридесет мъченици“
Разстояние: само на 30 минути от центъра на София
Разположен в село Доброславци, този манастир е част от Северната дъга на Софийската Света гора. Обителта е изградена върху основите на средновековен манастир от XIV век и е осветена през 2012 г. с дарения на вярващи. Макар днес да е без монаси, манастирът впечатлява с поддържан двор, параклис, голяма трапезария и тиха атмосфера. До него се стига лесно с автомобил или автобус, а само на няколко минути се намира река с приятно място за пикник. Чудесна дестинация за кратка разходка, тишина и духовна отмора сред природата.
43. Гранички манастир „Свети Лука“
Разстояние от София: около 85 км, край село Граница, община Кюстендил
Разположен в полите на Осоговската планина, в местността Пустия манастир, Граничкият манастир „Св. Лука“ е едно от най-древните манастири около София, основан вероятно още през X век. Въпреки многобройните разрушения, обителта е възродена през 1948 г. и днес е действащ девически манастир с тиха атмосфера и красиво поддържан двор. Освен със своята духовна значимост, мястото е свързано с исторически личности – монасите Йоасаф, Давид и Теофан, които по-късно възстановяват Рилския манастир. Архитектурата включва скромна черква с камбанария и жилищни сгради.
44. Руенски манастир „Св. Йоан Рилски“
Разстояние от София: около 90 км, над село Скрино, в Осоговската планина
Разположен над село Скрино, родното място на св. Йоан Рилски, манастирът се намира в планината Руен, на около 90 км от София. Построен е върху старинен християнски храм, чиито основи са открити през 1995 г. Мястото е дълбоко почитано, тъй като наблизо се намира пещерата, смятана за първото отшелническо убежище на светеца. През 2003 г. е осветен новият храм, а комплексът включва църква, параклиси, жилищни и стопански сгради. Манастирът е действащ, с постоянни монаси и предлага възможности за духовно уединение и поклонничество.
45. Клисурски манастир „Св. св. Кирил и Методий“
Разстояние от София: 90 км, близо до Вършец и Берковица
Разположен в полите на Стара планина, Клисурският манастир „Св. св. Кирил и Методий“ е един от най-големите манастири около София. Основан е през 1240 г., разрушаван неколкократно по време на османското владичество и възстановен през 1869 г. от архимандрит Антим. Днес манастирът е действащ, женски и впечатлява с величествения си храм, музей, красива градина, магазин и аязмо. Църквата е трикорабна, кръстокуполна, с уникални икони и стенописи. Мястото е удобно за автомобилен достъп и предразполага към спокойна разходка сред чист въздух, природа и история. Отлично място за поклонение, почивка и културен туризъм.
46. Правешки манастир „Св. Теодор Тирон“
Разстояние: 65 км от София
Сгушен в полите на Етрополския дял на Стара планина, на 2 км от град Правец, Правешкият манастир „Св. Теодор Тирон“ е единствената обител у нас, посветена на този светец. Историята му е белязана от възходи и падения – разрушаван от еничари и кърджалии, възстановен през 1866 г. с дарения на местни жители. Храмът впечатлява с дебелите си зидове, барелефи и двуглави орли на фасадата. Частица от мощите на св. Теодор Тирон се пази в манастира. Посетителите могат да отседнат в хижата, да се разходят по екопътеката до Правец и да се насладят на спокойствието и свежия планински въздух.
47. Чепърлянски манастир „Св. Петка“
Разстояние от София: 60 км от София
Разположен сред красивата природа на западна България, Чепърлянският манастир се намира на 3 км източно от село Чепърлянци, близо до река Нишава и на около 60 км от София. Построен е през 20 век върху основите на древен храм, след като местният дядо Андрей получил три пророчески съновидения от света Петка. Историята на манастира е изпълнена с чудеса и предания, а първото известно чудо е свързано с изцеление от слепота. Манастирът впечатлява със своето духовно присъствие, тишина и силна енергия. Подходящ е за поклонение, почивка и разходка в спокойната и зелена местност край Нишава.
48. Скравенски манастир „Св. Николай Летни“
Разстояние от София: 50 км, до ботевградското село Скравена
Скравенският манастир се намира на 2 км от село Скравена, в подножието на Лакавишкия рид, близо до древно селище Грамаде. Според легендата, през 1938 г. св. Николай се явява в съня на свещеник Филип Иванов и му разкрива мястото на разрушен манастир. При разкопки са открити основи на стар храм, килия с огнище и човешки скелети. Новият храм е построен с помощта на монахиня Людмила, посветила живота си на манастира. Днес светата обител е тихо място за молитва и поклонение, с вековен дъб и живо предание за чудеса. Манастирът впечатлява с живописната си природа, а гледките към близките хълмове и вековния дъб създават усещане за святост и мир.
49. Ерулски манастир „Света Троица“
Разстояние от София: 83 км.
Ерулският манастир се намира в живописно дере в подножието на Ерулска планина, между селата Ерул и Душинци, на 1100 м надморска височина. Обителта е основана още през Второто българско царство и е била разрушавана и възстановявана неколкократно. Настоящата църква е осветена през 1900 г., а през 2006 г. е реновирана. Манастирският храм е еднокорабен, с дървен иконостас и опростена архитектура. До него се намира жертвеник, извор и вековни дървета, свързани с легенда за трагична любов. Днес манастирът е периодично действащ и е предпочитано място за тиха разходка и поклонение сред девствената природа на Трънско.
50. Радибошки манастир „Света Троица“
Разстояние от София: 65 км., община Радомир
Радибошкият манастир се намира на южните склонове на Черна гора, на 3 км от с. Радибош и около 65 км от столицата. Основан е вероятно през XVI–XVII век и е бил духовно средище на областта Мраката. След дълги години на запустение е реставриран през 2019 г. с усилията на Църногорския манастир. Комплексът включва малка еднокорабна църква с реставрирани средновековни стенописи и каменна чешма. Днес манастирът е недействащ, но отворен за посещения и предлага спокойствие и тишина сред красива природа. Манастирът е леснодостъпен с автомобил и е чудесно място за кратка разходка сред природата и откриване на по-непознати манастири около София.
Заключение
Има много уникални манастири около София. Те не са просто религиозни и исторически паметници – те са живи свидетелства на българската духовност, култура и борбен дух през вековете. Всеки от тях носи своя уникална история – на чудеса, възходи, разруха и възраждане.
Разположени сред живописна природа, тези свети места предлагат не само духовно уединение, но и възможност за отдих, туризъм и връзка с традициите. Независимо дали сте поклонник, пътешественик или просто търсещ тишина и вдъхновение, обиколката на манастирите около столицата ще ви дари с дълбоко преживяване и нова благодарност към българското наследство.